poniedziałek, czerwca 15, 2020

Dogoterapia


Pies na receptę jako najlepszy terapeuta czemu nie?

Wierny, oddany, kocha bezgranicznie niczego nie oczekuje, nie ocenia.
Wita nas radośnie merdając ogonem, pozwala się pogłaskać i przytulić. Potrzebuje regularnych spacerów a spacery wzmacniają kondycję, poprawiają krążenie, pracę stawów, mięśni, układu oddechowego i odpornościowego.

Lekarze często polecają pacjentom po zawale czy wylewie, by wzięli do domu psa. Osobom załamanym i będącym w depresji pies pozwala zachować kontakt ze światem, odnaleźć radość życia a dzięki temu szybciej wrócić do zdrowia.

Dogoterapia inaczej terapia z udziałem psa - jest formą wspomagającą leczenie oraz rehabilitację zarówno dzieci jak i dorosłych. Bezpośredni kontakt z psem okazuje się najlepszym lekarstwem wspomagającym rozwój: ruchowy, intelektualny oraz emocjonalny.

Kontakt z psami redukuje stres i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
W amerykańskich domach opieki wolno trzymać zwierzęta, można je też przyprowadzać do szpitali. Po wizycie psa pacjentom spada ciśnienie krwi a także tętno. Po wizycie człowieka nie występują takie objawy.

Już w starożytnej Grecji uznawano psy za uzdrowicieli. W XVIII wieku powstały pierwsze wzmianki na temat efektów terapii z udziałem zwierząt. Między innymi twórca psychoanalizy, Zygmunt Freud, przychodził na sesje ze swoim ukochanym psem Jofi i zalecał pacjentom kontakt ze zwierzętami.

Za ojca dogoterapii uznawany jest amerykański psychiatra dziecięcy Boris Levinson. Zauważył on pozytywny wpływ psów na dzieci dotknięte autyzmem, które nie potrafiły nawiązać kontaktu z dorosłymi a na psy reagowały zaciekawieniem.

Zajęcia z dogoterapii pomagają ćwiczyć koncentrację, porozumiewać się z otoczeniem, wzbogacać zasób słów, doskonalić sprawność ruchową, okazywać uczucia, rozwijać samodzielność oraz aktywność. Dogoterapia jest szczególnie ważna zwłaszcza dla dzieci oraz dorosłych z: zespołem Downa, porażeniem mózgowym, upośledzonych umysłowo, chorych na schizofrenię, chorych na artretyzm, zanik mięśni, uszkodzeniem wzroku lub słuchu, cierpiących na chorobę Alzheimera.

W Polsce terapia z udziałem psa stosowana jest od 1987 roku dzięki Marii Czerwińskiej, która jest założycielką fundacji Czeneka. W 2004 roku powołano Polski Związek Dogoterapii.

,,Psi terapeuta'' powinien cechować się: łagodnością, przyjaznym nastawieniem i ufnością wobec obcych osób. Posiadać spokojny charakter, cierpliwość, tolerancję a także przejawiać chęć współpracy z człowiekiem. Rasy psów szczególnie polecane do szkolenia:

  • Golden retriever,

  • Labrador retriever,

  • Cavalier king charles spaniel,

  • Alaskan malamute,

  • Samojed,

  • Nowofunland,

  • Beagle


W ramach ,,książkowej dogoterapii'' polecamy:


Isabel George Pies, który uratował mi życie – Judy, Rat, Bonnie, Gadner i Cezar, psi bohaterowie książki służący na wojnie. Książka to opowieść o psach, które często ratując życie ludzi oddali swoje. Mówiąca o bezgranicznej miłości przywiązaniu oraz wierności.


Dion Leonard Odnaleźć Gobi - czyli historia małego psa o wielkim sercu. Gobi bezdomny piesek, który przebiegł wraz ze swym przyszłym Panem sto dwadzieścia cztery kilometry przez pustynię!. Historia o wielkiej miłości psa do człowieka i człowieka do psa. Wzruszająca pełna emocji opowieść o wielkiej przyjaźni.


Susan Wilson Dobry Pies - jak to jest mieć wszystko: bogactwo, pozycję, udaną rodzinę i w jednej minucie wszystko stracić? Czy pies, który od człowieka nie zaznał niczego dobrego szkolony tylko po to by zabijać ma jakąkolwiek szanse na lepsze psie życie?

Jak to jest odkryć prawdziwe znaczenie słów: miłość, dobroć, przyjaźń? Czy da się odkupić swoje winy?

Na te i na wiele innych pytań odpowiadają karty tej niezwykłej powieści. Kolejnej w której pies, bardzo zły pies, zmienia życie człowieka i pomaga odnaleźć to co w życiu najważniejsze.


W.Bruce Cameron O psie, który wrócił do domu - Kolejna powieść o sile prawdziwej przyjaźni między człowiekiem a psem. Przyjaźni, miłości, które są w stanie pokonać każdą przeszkodę.

Bella zostaje uratowana przez Lucasa. Niestety, Bella jest pitbullem a posiadanie w Denver pitbulla jest zakazane.

Bella zostaje odesłana do ośrodka tymczasowego z którego ucieka i udaje się (podobnie jak psia bohaterka powieści Lessie wróć) w bardzo długą, niebezpieczną, podróż do domu.

Czy odnajdzie Lucasa i wróci szczęśliwe do najbliższych? Tego dowiecie się już z kart opowieści. Serdecznie polecamy i zapraszamy do lektury.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Biblioteka w 10-tkę , Blogger