PLANSZÓWKI W DZIESIĄTCE
Nie wiecie jaką grę planszową wybrać? Chcecie wypróbować nowe mechaniki i typy rozgrywek? Sprawdźcie nasze planszowe polecenia i wypadnijcie wybrać coś z naszej szafy z grami planszowymi!
Gry planszowe w ostatnich latach znacznie zyskują na popularności, ale wybór spośród mnóstwa dostępnych tytułów może na początku przytłaczać. W co zagrać? Po jaką grę sięgnąć? Dla wszystkich rozpoczynających przygodę z planszówkami na początek polecamy eurogry. A co to takiego?
Eurogry (gry euro) to gatunek gier planszowych, który charakteryzuje się raczej prostymi zasadami (i przystępną objętościowo instrukcją), małą losowością i znikomą interakcją negatywną między graczami. W grach typu euro poznacie najpopularniejsze mechaniki wykorzystywane w planszówkach, co w przyszłości ułatwi rozgrywki w bardziej skomplikowane tytuły.
W naszej filii może wypożyczyć takie popularne eurogry jak „Agricola” czy „Scythe”, my natomiast na pierwsze rozgrywki serdecznie polecamy wam „Splendor”. W grze tej gracze wcielają się w renesansowych kupców, którzy poprzez zbieranie klejnotów oraz kupowanie kopalni, środków transportu i sklepów będą starali się uzyskać jak najwięcej punktów prestiżu oraz pozyskać przychylność szlachciców – i tym samym wygrać!
Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 30 minut
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Czy umiecie zachować pokerową twarz? Lepiej, żeby tak było, szczególnie jeśli na stole pojawia się gra wykorzystująca mechanikę ukrytego zdrajcy! A co to takiego?
Ukryty zdrajca (z ang. hidden tritor) to mechanika możliwa do zastosowania w wieloosobowych grach planszowych i karcianych. Gra wykorzystująca ten typ rozgrywki zakłada, iż zadaniem gracza lub grupy graczy (zdrajców) jest podejmowanie działań, które mają zaszkodzić pozostałym graczom w osiągnięciu celu gry.
W naszej szafie z grami planszowymi możecie znaleźć jeden z najpopularniejszych tytułów wykorzystujących tę mechanikę – Sabotażystę! W tej grze gracze wcielają się w grupę krasnali poszukujących bryłek złota w kopalni – ale uwaga! Ktoś będzie sabotował ich działania… A to złamany kilof, a to odcięty tunel, a to gasnąca latarnia… Czy dotrzecie do cennego kruszcu, czy sabotażysta was przechytrzy? Sprawdźcie sami!
Liczba graczy: 3-10
Wiek: 8+
Czas gry: 30 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Czy zdarzają wam się tarcia między graczami podczas planszówkowych rozgrywek? A to ktoś zajmie pole, na które mieliśmy chrapkę, a to ktoś weźmie kartę, która właśnie planowaliśmy zabrać… I znowu trzeba planować wszystko od nowa! Może rozwiązaniem na takie bolączki mogłyby być gry asymetryczne? A co to to takiego?
Gry asymetryczne to typ planszówek, w których warunki zwycięstwa lub możliwe do podjęcia akcje są dla każdego gracza inne. Osoby grające dzięki takiemu uwarunkowaniu rozgrywki często mogą wykorzystać lepiej swoje umiejętności, a nie raz i przysłowiowo mniej wchodzić innym w paradę – skupiając się w grze na sobie i własnym zwycięstwie, zamiast na ubieganiu ruchów współgraczy.
W naszej filii możecie wypożyczyć i spróbować swoich sił w grze asymetrycznej Mr. Jack – w tej dwuosobowej rozgrywce cel obu graczy będzie różny. Pierwszy gracz przyjmie rolę Kuby Rozpruwacza, który będzie usiłował umknąć oku sprawiedliwości, drugi natomiast zostanie przedstawicielem Scotland Yardu, tropiącego zbrodniarza w londyńskim East Endzie. Czy Rozpruwaczowi uda się uciec, czy też zostanie ujęty, a może próba wskazania mordercy będzie nieudana? Przekonajcie się sami sięgając po planszówkę „Mr. Jack”!
Liczba graczy: 2
Wiek: od 9 lat
Czas gry: ok 30 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Pokerowa twarz, twarde negocjacje, układy i układziki. Instrukcja instrukcją, ale kto w planszówki gra, ten wie, że oprócz sztywnych reguł niekiedy znacznie bardziej ważna jest gra nad stołem. A co to takiego?
Gra nad stołem to wszelkie akcje wykonywane przez uczestników gry bez wykorzystania komponentów samej planszówki. Wymiana informacji, zawiązywanie sojuszy i sprzymierzanie się, dogadywanie kolejnych ruchów i oczywiście zmiany stron, gdy układ przestaje być korzystny – wszystko to, co dla rozgrywki ustala się ponad planszą z grą.
Planszówką, w której chyba każdy choć raz prowadził grę nad stołem jest Monopoly - niekoniecznie zgodnie z samą instrukcją, a naginając zasady do własnych rozgrywek. W naszej filii możecie wypożyczyć specjalną edycję tego tytułu – Monopoly Katowice. Kupcie ulicę Mariacką czy nawet sam Spodek, a wasze pionki niech podróżują przez katowickie dzielnice, oczywiście inkasując 200 dolarów za przejście przez start ;) Karty „Szansy” i „Kasy społecznej” przyniosą wam nie tylko nieoczekiwane zyski lub straty, ale i mnóstwo śmiechu, gdy traficie do więzienia za skrytykowanie wodzionki teściowej. To co, chętni na rozgrywkę?
Liczba graczy: 2-6 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 1-3 h
Czy nieprzyjemna pogoda za oknem zachęciła was może do sięgnięcia po gry planszowe i spędzenia czasu w przytulnym domowym zaciszu? Chociaż ferie mają się już ku końcowi, my niezmiennie zapraszamy was do zabawy przy grach, które sprawdzą się zarówno w rodzinnym gronie, jak i z przyjaciółmi – 𝓰𝓻𝓪𝓬𝓱 𝓽𝓸𝔀𝓪𝓻𝔃𝔂𝓼𝓴𝓲𝓬𝓱!
𝓖𝓻𝔂 𝓽𝓸𝔀𝓪𝓻𝔃𝔂𝓼𝓴𝓲𝓮 to typ gier planszowych cechujących się nieskomplikowanymi zasadami, dużą dynamiką i skupieniem na interakcji między graczami. Często takie tytuły pozwolą wam lepiej się poznać czy dowiedzieć czegoś nowego o waszych współgraczach, a nie raz pozwolą na przełamanie lodów pośród grupy niezbyt dobrze znanych sobie osób.
W naszej szafie z grami planszowymi znajdziecie sporo gier towarzyskich, szczególnie polecamy wam natomiast „𝓞𝓽𝓸 𝓳𝓮𝓼𝓽 𝓹𝔂𝓽𝓪𝓷𝓲𝓮!”. Ta sympatyczna gra o uroczej grafice spodoba się starszym i młodszym. Z pewnością zaskoczy was niejedna odpowiedź nawet waszych najbliższych przyjaciół na nietypowe pytania, które znajdziecie na kartach gry. To jak, sprawdzicie, czy aby na pewno wiecie, czy wasz przyjaciel/pociecha/partner wolałby raczej znać wszystkie języki świata czy też może umieć kontrolować pogodę tam, gdzie jest?
Liczba graczy: 3-6
Wiek: 15+
Czas gry: 30 min
Jeżeli na myśl o grach z układaniem elementów przychodzi wam do głowy jedynie domino, to wiele wspaniałych gier planszowych jeszcze przed wami!
Układanie elementów to prosta mechanika wykorzystywana w grach planszowych, z którą poradzą sobie nawet najmłodsi gracze. Opiera się na dokładaniu kolejnych elementów tak, by pasowały do siebie wzorem w określony sposób: dokładamy taki sam element, przeciwieństwo, a może o jeden większy. Wariantów może być tutaj wiele.
Maluchom z pewnością do gustu przypadnie gra Honeycombs: Plastry miodu. To nieskomplikowana planszówka, polegająca na dokładaniu kolejnych plasterków miodu tak, by na stykających bokach obrazki do siebie pasowały. Wspólnymi siłami, niczym pracowite pszczółki, zbudujcie wielki ul lub rywalizujcie ze sobą, kto zrobi to pierwszy!
Liczba graczy: 1-4
Wiek: 6+
Czas gry: 15-30 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Rodzice i opiekunowie z pewnością zgodzą się, że dzieci najszybciej uczą się, gdy coś sprawia im frajdę. Dlaczego więc nie sięgnąć by po gry planszowe, by pomóc naszym pociechom podszlifować niektóre umiejętności? Nieocenioną pomocą mogą okazać się gry logopedyczne. A co to takiego?
W naszej filii możecie wypożyczyć grę logopedyczną z serii Kapitan Nauka „Leśny bal”. Ta gra zachęci dzieci w wieku przedszkolnym do rozwoju mowy poprzez zabawę. Podczas leśnego balu wszyscy grają w jednej drużynie o wspólne zwycięstwo, dlatego też rywalizacja nie przeszkodzi w skupieniu się na wykonywaniu zadań. Barwne ilustracje zachęcą do zabawy, a kooperacyjny tryb wesprze uczenie się współpracy.
Liczba graczy: od 1
Wiek: 3-7 lat
Czas gry: 15-20 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Gry planszowe i karciane to świetny sposób na spędzanie czasu offline. Rozpiętość tematyczna i różne poziomy trudności dostępnych na rynku tytułów gwarantują, iż każdy gracz – od zupełnie początkującego do eksperta – znajdzie coś dla siebie. A jaka gra spodobać może się i mały, i dużym? Z pewnością gra familijna! A co to takiego?
Gry familijne lub gry rodzinne to typ gier planszowych, które nadają się do wspólnych rozgrywek przy stole dla kilku pokoleń. Stopień skomplikowania takich gier jest niewielki, a proponowane tytuły nadadzą się na wiele różnych okazji. Często ten gatunek planszówek będzie wykorzystywał element rywalizacyjny, dzięki tworzeniu konkurujących ze sobą zespołów składających się z kilku graczy.
W naszej szafie z grami planszowymi znajdziecie wiele gier familijnych, a na ten świąteczno-noworoczny okres polecamy wam szczególnie grę „Dzieci kontra rodzice. Quiz o naszym domu”. Zmierzcie z pytaniami, które dostarczą śmiechu całej rodzinie – a niektóre z nich wcale nie będą takie łatwe!
Liczba graczy: od 2
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok 20 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Co zapewnia wygraną w grach planszowych? Umiejętności? Szczęście? Być może, ale przede wszystkim – punkty zwycięstwa! Ich pozyskanie jednak nie zawsze bywa łatwe… Szczególnie jeśli, by zyskać tak cenny punkt musimy zmierzyć się z mechaniką set collection. A co to takiego?
Set collection (z ang. zbieranie zestawów) to typ rozgrywki, w której gracze skupiają się na zbieraniu określonych, wymaganych zestawów dóbr, przedmiotów czy symboli, by zyskać konkretne korzyści. Aby więc zebrać punkty prowadzące do zwycięstwa często gracze będą musieli najpierw zgromadzić określone ilości i jakości danych elementów, a je następnie wymienić, zanim zrobi to inny gracz.
Z mechaniką set collection możecie zmierzyć się w grze „Szczęść Boże. Wielka gra karciana”. W tej rozgrywce gracze będą między innymi wydobywać węgiel i pozyskiwać wózki z tym surowcem, aby wypełniać zlecone zamówienie i realizować cele, a tym samy zwiększać swoją pulę punktów zwycięstwa. Zachęcamy do sięgnięcia po tę grę nie tylko w okolicach Barbórki. 

Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 10 lat
Czas gry: 50-80 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Jaka gra planszowa najbardziej kojarzy wam się z dzieciństwem? Warcaby? A może chińczyk? Choć nasza szafa z grami obfituje w różnorodne planszówki, te tytuły to z pewnością prawdziwa klasy pośród gier typu Roll&Move! A co to takiego?
Roll&Move (z ang. rzuć i rusz) to najprostsza z mechanik gier planszowych, a zna ją chyba każdy – rzut kostką, a następnie poruszanie pionem o wskazaną liczbę oczek. Chociaż emocje w klasycznym wyścigu na torze mogą być porywające, twórcy gier planszowych niekiedy wykorzystują kości w zupełnie inny sposób – na przykład zamiast rzutu proponują świadomy wybór liczby oczek, ograniczając losowość gry na rzecz strategii.
Ciekawym tytułem, który w nietypowy sposób wykorzystuje w rozgrywce kości jest Volt. Podczas walki robotów, prowadząc swojego robota do zwycięstwa, gracz wykorzysta dwa rodzaje kości nie do losowego ruchu, a do oznaczania rodzaju, kierunku i zakresu ruchu robota. Choć kośćmi rzucać nie będziemy, w grze tej nie zabraknie elementów zaskoczenia. Pośród robotów zwycięzca może być bowiem tylko jeden!
Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 30 min
Grę wypożyczycie w naszej filii. Kaucja 100 zł. Zapraszamy!
Są gry, do których zawsze chętnie wracamy, a rozgrywka za każdym razem sprawia tyle samo frajdy. Są jednak też takie tytuły, w które wystarczy nam zagrać raz. Na szczęście wypożyczając planszówki nie musicie martwić się o to, czy dana gra będzie cechować się dużą regrywalnością. Ale co to takiego?
Regrywalność to wyznacznik wskazujący, jak wiele razy można w daną grę zagrać, a kolejne rozgrywki pozostaną przy tym unikatowe i równie satysfakcjonujące. Wiele czynników może wpływać na to, że rozgrywka będzie za każdym razem inna, a tym samym równie emocjonująca i ciekawa – to gry wysoce regrywalne. Są też tytuły właściwie jednorazowe – głównie gry detektywistyczne, w których to po poznaniu ostatecznej odpowiedzi nie ma sensu ponowna rozgrywka. Tym bardziej warto takie tytuły wypożyczyć – i bez żalu zwrócić do biblioteki, by kolejni detektywi cieszyli się rozwiązywaniem sprawy.
Pośród gier detektywistycznych dostępnych w naszej filii polecamy „Ostatnią próbę” . Spróbujcie swoich sił w rozwiązaniu zagadki tajemniczych okoliczności śmierci znanej wiedeńskiej pianistki. Czy uda wam się rozwikłać tę sprawę? Wiemy, że nasi czytelnicy lubią kryminały, a więc może warto i spróbować taką sprawę kryminalną rozwiązać samemu? Zachęcamy do wypożyczenia!
Liczba graczy: od 1 osoby
Wiek: od 14 lat
Czas gry: 45 – 90 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Karty budowania, karty kupowania, karty ataku, karty ruchu, karty eksploracji… i jeszcze za to wszystko trzeba płacić kartami?! Pierwsze spotkanie z grami planszowymi, w których karty mają inne znaczniki niż tylko pik, kier, karo i trefl może być onieśmielające, ale warto zaznajomić się z hand managementem, by cieszyć się rozgrywką w wielu grach, które tę mechanikę wykorzystują. A co to takiego?
Hand managment (z ang. zarządzanie ręką) polega na niczym innym jak zagrywaniu kart, które gracz posiada na ręce. Oprócz tradycyjnego dokładania kart według kolorów i kształtów, w grach planszowych chętnie wykorzystuje się karty, by reprezentować akcje, które dany gracz decyduje się wykonać. Niekiedy również samymi kartami można opłacać swoje ruchy. Gracze muszą więc podejmować odpowiednie decyzje i zarządzać ręką tak, by balansować pomiędzy wykonywaniem ruchu z kart, a przeznaczaniem ich do płacenia za ruch z danej karty.
W naszej szafie z grami planszowymi do wypożyczenia znajdziecie wiele gier, które wykorzystują mechanikę hand managmentu, my natomiast waszej uwadze polecamy grę „Ilos”. Wcielcie się w role kupców morskich i zostańcie najbogatszym z nich – eksplorujcie wyspy, zarządzajcie fortami i targowiskami, zajmujcie złoża surowców i przemierzajcie tajemnicze świątynie. I oczywiście – wykorzystujcie karty ze swojej ręki, by te akcje podjąć.
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 45 min
Grę wypożyczycie w naszej filii. Kaucja 100 zł. Zapraszamy!
Co jest potrzebne, by grać w planszówki? Oczywiście gra planszowa, z pewnością chęci do grania, przyda się trochę miejsca, by rozłożyć planszę czy karty, no i jeszcze towarzystwo... Ale czy na pewno? Dla tych, którzy wszystkie warunki spełniają, tylko nie mogą znaleźć (odpowiedniej) kompanii lub czasu, by wspólnie w planszówki grać, z pewnością wybawieniem będą tryby solowe oferowane przez niektóre gry. A co to takiego?
Tryb solowy (tryb solo) to rodzaj rozgrywki, do której wystarczy wyłącznie jeden gracz i plansza. W tym typie gry nie potrzebujecie współgraczy, by cieszyć się kompletną i satysfakcjonującą rozgrywką. Autorzy gier planszowych proponują różnorodne rozwiązania dla trybów solowych – od wypełniania postawionych odgórnie celów lub scenariusza, po rywalizowanie z przeciwnikami wykreowanymi w samej grze . Tryb solowy to zazwyczaj dodatek wzbogacający gry wieloosobowe, a tym samym dobra alternatywa dla wszystkich, którzy szukają jak najbardziej uniwersalnych tytułów, niezależnie od wymaganej ilości graczy.
Pośród planszówek dostępnych do wypożyczenia w naszej filii polecamy wam grę „Reykholt”. Autor tej gry stworzył planszówkę, w którą można grać zarówno w trybie rywalizacyjnym, jak i w trybie solowym, a nawet w trybie przygodowym! Wcielcie się w islandzkich farmerów, którzy będą zapełniać swoje szklarnie plonami. Hodowanie warzyw, zbieranie za to punktów i poszerzanie swojej farmy – „Reykholt” to gra nie tylko dla zapalonych ogrodników!
Liczba graczy: 1-4 osoby
Wiek: od 12 lat
Czas gry: ok. 30-60 min
Żeby grać (i wygrywać!) w planszówki przydaje się wiele umiejętności i talentów – logiczne myślenie, strategiczny umysł, zdolność przewidywania potencjalnych posunięć przeciwnika… No i przyda się też spora doza szczęścia! Szczególnie, jeśli gra cechuje się dużą losowością. A co to takiego?
Losowość to jeden z czynników wpływających na przebieg rozgrywki poprzez wykorzystanie czynnika losowego, takiego jak rzut kością czy ciągnięcie karty. Im więcej elementów losowych dana gra posiada, tym rozgrywka będzie łatwiejsza dla szczęściarzy, a nieco bardziej utrudniona dla graczy, którzy wolą sami podejmować decyzje prowadzące do zwycięstwa, bez nieprzewidywalnych zmiennych.
Kości mogą być jednak znacznie ciekawsze niż tylko numeryczne – spójrzcie chociażby na te ze „Story Cubes”! To gra, która spodoba się wszystkim lubiącym tworzyć opowieści – rzut dziewięcioma kośćmi zdeterminuje, jakie elementy w swojej historyjce musicie zawrzeć. Tutaj losowość gry to sama przyjemność – nie ma „szóstek” czy „jedynek”, a ogranicza was jedynie wasza wyobraźnia. Na zdjęciach znajdziecie kilka wyturlanych zestawów kości – spróbujecie się zmierzyć z tą historią?
Liczba graczy: od 1 osoby
Wiek: od 6 lat
Czas gry: 15 min lub tyle, na ile pozwoli wam wyobraźnia
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Czas rozgrywki na pudełku może być krótki – ale przygotowanie do gry… Chyba wszyscy wiemy, że najtrudniej jest rozłożyć skomplikowaną planszówkę pierwszy raz, a potem, przy kolejnych partiach, to już przysłowiowo idzie z górki. Rozmieszczanie licznych elementów na planszy może jednak skutecznie zniechęcić początkujących graczy do planszówek, dlatego też polecamy wybierać tytuły z lekkim set-upem. A co to takiego?
Set-up (z ang. organizacja) to określenie na skomplikowanie procesu i potrzebny czas do przygotowania rozgrywki przed samym rozpoczęciem gry – rozłożeniem planszy, przetasowanie kart, rozdanie komponentów graczom, ułożenie elementów w odpowiednich miejscach, zapoznanie się ze scenariuszem itp. Im bardziej skomplikowana gra, tym set-up będzie bardziej czasochłonny i wymagający . Gry dla najmłodszych planszówkowiczów na szczęście set-up zamykają w kilku minutach i paru prostych regułach gry – odpowiednio by zachęcić początkujących graczy do rozgrywki .
Spośród planszówek dla młodszych graczy warto sięgnąć po świetny tytuł z przyjaznym set-upem – „Pędzące żółwie”. Grę przygotujecie w kilka minut, za to emocje podczas wyścigu do sałaty będą nieocenione! Ta gra spodoba się całej rodzinie – a szczególności tym graczom, których faworyt skorzysta z ruchu innego gracza i zostanie podwieziony na grzbiecie innego żółwia. To co, gotowi do startu?
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 5 lat
Czas gry: ok. 20 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Czy lubicie snuć własne opowieści, fantazje i historyjki? A może chcielibyście poćwiczyć nieco swoją wyobraźnię i nabrać swobody w budowaniu opowiadań i anegdotek? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to z pewnością spodobają wam się gry bazujące na storytellingu! A co to takiego?
Storytelling (z ang. narracja) to mechanika, która bazuje na kreowaniu przez grających własnych opowiadań i dzieleniu się nimi ze współgrającymi. Żeby jednak zgarnąć punkty zwycięstwa wasza opowieść zapewne będzie musiała spełniać postawione przez grę warunki i wymagania. Dajcie się ponieść swojej imaginacji i stwórzcie wspaniałe historie!
Dla naszych młodszych czytelników (i gawędziarzy) polecamy nowość pośród naszych gier - „Opowieści dziwnej treści” . Stwórzcie niesamowite opowieści na podstawie odbitych przez was pieczątek! Po takim treningu tworzenie opowiadań na języku polskim z pewnością będzie bułką z masłem!
Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 5 lat
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Co jest nieodłącznym atrybutem gry planszowej? Plansza, kostka, pionki, a może… karty? Projektanci gier pokazują nam, że można stworzyć grę, która w ciekawy sposób wykorzysta każdy z tych elementów. Jedną z takich mechanik, skupiającą się na kartach, jest deck building. A co to takiego?
Deck building (z ang. budowanie talii) to mechanika, w której gracze w trakcie rozgrywki rozwijają swój zestaw kart. Z czasem talia na ich ręce staje się coraz silniejsza, wraz ze zdobywaniem mocniejszych kart i pozbywaniem się słabszych. Mechanika ta pozwala na wiele różnorodnych rozgrywek, podczas których gracze mogą się starać coraz lepiej zoptymalizować swój zestaw kart.
W naszej filii znajdziecie grę "Century. Korzenny szlak", która pozwoli wam zapoznać się z tą chętnie wykorzystywaną w grach planszowych i karcianych mechaniką budowania talii. Podczas rozgrywki wcielicie się w członka kupieckiej karawany, który będzie szukał okazji, żeby się wzbogacić. Kurkuma, szafran, kardamon, a może cynamon? Jeśli tylko dobrze rozegrasz swoje karty, to czeka cię intratna wyprawa na korzennym szlaku!
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 30-45 min
Grę wypożyczycie w naszej filii. Kaucja 100 zł. Zapraszamy!
Chyba wszyscy zgodzimy się, że jednym z najlepszych sposobów na przyswajanie nowej wiedzy jest nauka poprzez zabawę. W bibliotece dobrze o tym wiemy i zachęcamy naszych najmłodszych czytelników by sami się o tym przekonali – na przykład poprzez gry edukacyjne!
Gry edukacyjne to gry łączące w sobie elementy zabawy i nauki. Podczas rozgrywki gracze mogą nie tylko ze sobą rywalizować i zdobywać punkty zwycięstwa, ale także poszerzać swoją wiedzę i kształtować umiejętności – na przykład spostrzegawczość, pamięć czy logiczne myślenie. Quizy? Zagadki? U nas znajdziecie ich całkiem sporo!
Spośród gier edukacyjnych szczególnie polecamy tytuł, który zachęci do zabawy całą rodzinę, ale można też w niego grać samodzielnie – „Zagadki smoka obiboka” . Zmierzcie się z pytaniami, które ma przygotował zielony stwór! W wersji zielonej rywalizujcie, kto pierwszy ułoży swoje puzzle, a w wersji niebieskiej jak najprędzej zbierzcie wszystkie balonik. Ta edukacyjna gra będzie okazją do poszerzenia swojego słownictwa i wzbogacenia się w nową wiedzę.
Liczba graczy: 1-4 osoby
Wiek: od 4 lat
Otwierasz grę planszową, a tam… brak planszy? Znacie to? Spokojnie, być może po prostu sami musicie ją sobie zbudować dzięki mechanice tile placement! A co to takiego?
Tile placement (z ang. dokładanie kafli) to mechanika wykorzystywana niekiedy w grach planszowych, która polega na budowaniu planszy przez graczy, poprzez dokładanie kolejnych kafelków ze wspólnej puli. Gracz nie tylko będzie mógł zdecydować o tym, jaką planszę finalnie stworzy, ale co ważniejsze często będzie również zbierał punkty i czerpał korzyści, wykorzystując dokładanie kafelków w odpowiedni sposób. Gry opierające się na mechanice dokładania kafli zazwyczaj pozwalają stworzyć inną planszę przy każdej kolejnej rozgrywce, dzięki czemu każda rozegrana partia może graczy zaskoczyć!
Aby zapoznać się z mechaniką tile placement spośród gier dostępnych w naszej filii polecamy grę „Capital”. Podczas rozgrywki gracze w ramach tworzenia planszy wcielą się w architektów i budowniczych jednej z dzielnic Warszawy na przestrzeni wieków. Domy mieszkalne, fabryki, parki, placówki handlowe czy instytucje kultury – to wy możecie zdecydować, co powstanie w waszej idealnej dzielnicy!
Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 10 lat
Czas gry: 60 min
Gry wypożyczycie w naszej filii bez kaucji. Zapraszamy!
W planach na wieczór zacięta rozgrywka, a ekipa się jeszcze nie zebrała? A może macie ochotę na jakiś lekki przerywnik między jednym, a drugim planszówkowym tytułem, przy których trzeba się skupiać i pogłówkować trochę przed wygarną? Na takie bolączki nic lepiej nie sprawdzi się niż filler! A co to takiego?
Filler (z ang. wypełniacz) to określenie na typ gry planszowej, który cechuje się przede wszystkim krótkim czasem rozgrywki, zasadami do wytłumaczenia w kilka minut, a także dużą dynamiką i sporą interaktywnością między graczami. Wszystko to sprawia, że filler jest idealnym typem gry na rozgrzewkę przed większym i trudniejszym planszówkowym tytułem lub też dobrym sposobem na rozluźnienie napięcia między jedną, a drugą partią w bardziej wymagających rozgrywkach. Oczywiście fillery mogą być gwiazdami wieczoru samymi w sobie – często bowiem zyskują dużą sympatię graczy, szczególnie jeśli bardziej kładziecie nacisk na towarzyską rozrywkę niż rozgrywkę z wyszukaną fabułą.
W naszej filii znajdziecie wiele gier, które można przypisać do gier typu filler, my jednak dzisiaj polecamy wam nieodzowny klasyk – czyli "Dobble". Klasyczne lub też w wersji dla najmłodszych z "Kicią Kocią"! Szczególną zaletą tego tytułu jest wieloraka możliwość wykorzystania kart w ramach rozgrywek różnego typu: dokładanie kart, pozbywanie się kart jak najszybciej, zgarnianie kart dla siebie, podrzucanie kart przeciwnikowi lub też ich podkradnie. Z pewnością przyda się tu dobry refleks i spostrzegawczość – a my gwarantujemy, że ta niepozorna gra wzbudzi przy stole mnóstwo emocji
Liczba graczy: 2-8 osób
Wiek: od 6 lat (Dobble klasyczne), od 4 lat (Dobble Kicia Kocia)
Czas gry: 5-10 min
Jeśli macie już dość zażartej rywalizacji przy stole nad grą planszową oraz chcecie uniknąć konfliktów między graczami, to mamy dla was propozycję planszowej gry kooperacyjnej. A co to takiego?
Gra kooperacyjna (kooperacja) to typ gry planszowej, w której gracze zamiast rywalizować ze sobą w drodze po zwycięstwo współpracują, by osiągnąć wyznaczony cel. Razem zwyciężają lub razem przegrywają – no chyba, że przy stole znajdzie się zdrajca…
W naszej filii znajdziecie kooperacyjną grę planszową „This War of Mine”, na podstawie gry komputerowej o tym samym tytule. W rozgrywce gracze będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami oblężonego miasta – zarządzać zasobami, walczyć o przetrwanie i podejmować trudne wybory. Wspólnie zadecydujecie jak potoczą się losy waszych postaci. Grę urozmaici Księga Skryptów zawierająca niemal 2 tysiące różnych potencjalnych wydarzeń i ich finałów, jakie mogą was spotkać.
Liczba graczy: 1-6 osób
Wiek: od 18 lat 

Czas gry: 45-120 min
Grę wypożyczycie w naszej filii. Kaucja 100 zł. Zapraszamy!
Czasem wydaje się, że jedna osoba to za mało, żeby ogarnąć wszystko, co byśmy chcieli... Takie rozterki nie grożą jednak w grach planszowych, w których nie brakuje rąk do pracy, bo wykorzystują mechanikę worker placement! A co to takiego?
Worker placemnet (z ang. rozmieszczenie robotników) to typ mechaniki, w której gracz dysponuje określoną liczbą dostępnych dla niego „pracowników”. W swojej turze przydziela pionki symbolizujące pracowników na wybrane pola planszy, w celu uzyskania danych korzyści – potrzebnych zasobów, gromadzonych dóbr lub też po prostu punktów zwycięstwa . Mechanika worker placement jest chętnie wykorzystywana przez twórców gier planszowych, gdyż często pozwala na obranie przez graczy zróżnicowanych strategii w drodze do zwycięstwa.
W naszej filii zapoznacie się z tym typem rozgrywki sięgając na przykład po grę „Agricola” – królową pośród gier z zastosowaniem mechaniki worker placement. Celem gracza będzie zarządzanie rodziną rolników w XVII wieku – zarówno zaspokajając ich potrzeby, jak i rozwijając potencjał ich gospodarstwa. Ta popularna gra planszowa z pewnością przypadnie do gustu niejednemu z was!
Liczba graczy: 1-4 osoby
Wiek: od 12 lat
Czas gry: 90 min
Grę wypożyczycie w naszej filii. Kaucja 100 zł. Zapraszamy!
Jeśli myśląc o kartach do głowy przychodzi wam tylko tysiąc, makao albo co najwyżej uno, to z pewnością tracicie wiele z tego, jakimi ciekawymi mechanikami autorzy gier skupionych wokół kart potrafią zaskoczyć . Warto sięgnąć bowiem po tytuły nieskładające się z tradycyjnej talii z karo, pikiem, treflem i kierem, by przekonać się do gier karcianych. Ale co to takiego?
Gry karciane to gry, których głównym ogniwem są talie kart. Często w grach planszowych karty są jednym z elementów wchodzących w skład pudełka, obok takich komponentów jak plansza, żetony, pionki, planszetki i wiele innych. Talia lub kilka talii kart, dedykowane dla danej gry, są najważniejszym i często jedynym elementem gier karcianych.
W naszej filii wypożyczyć możecie wiele gier o różnym stopniu trudności, w których karty odgrywają główną rolę lub też są jednym z wielu elementów wchodzących w skład planszówki. Dla miłośników taktycznego planowania kolejnych ruchów polecamy spośród nich „Elekt”. W tej strategicznej grze karcianej przeniesiecie się Dominatu, w którym potężni okultyści walczą o statusy najwyższego władcy . Czy to ty nim zostaniesz?
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 16 lat
Czas gry: 60-90 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Co powiecie na powrót do waszych ulubionych historii, ale w innej odsłownie? Książki można adaptować na mały lub duży ekran, ale czy da się przenieść je na planszę gry?! W nadaniu planszowemu tytułowi inspirowanemu innym dziełem kultury odpowiedniego klimatu z pewnością pomoże dobrze zaimplementowany 𝒻𝓁𝓊𝒻𝒻. A co to takiego?
𝐹𝓁𝓊𝒻𝒻 to określenie na elementy instrukcji i opisy na kartach czy innych komponentach gry, które mają wprowadzać nas w jej fabułę. Fluff zaznajamia nas ze światem gry i klimatem, ale nie jest zbiorem reguł. Zamiast więc przesuwać pionki po planszy możecie wcielić się w żeglarzy odkrywających nowe lądy. A może odkryty właśnie żeton nie jest wcale żetonem, a zapominaną skrzynię pełną skarbów? Fluff z pewnością wprawi waszą wyobraźnię w ruch!
Z pewnością znajdą się tutaj fani „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego – co powiecie na przypomnienie sobie tej historii w planszowym wydaniu? Spotkanie z astronomem czy ogrodnikiem, wulkany i baobaby – to wszystko i wiele więcej znajdziecie w grze „Mały Książę. Stwórz mi planetę”. Gra z pewnością spodoba się też dzieciom, które tę kultową książkę dopiero poznały i chciałby niczym główny bohater przeżyć przygody na nietypowej planecie .
Liczba graczy: 2-5
Wiek: 8+
Czas gry: 25 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Grając w planszówki dróg do zwycięstwa może być wiele, dlatego też najważniejszym jest mieć plan. I oczywiście odpowiednio go modyfikować względem bieżących ruchów przeciwników i wydarzeń na planszy! Nieraz planowanie akcji/ruchu może być nie lada wyzwaniem, nawet dla strategów! A co to właściwie za mechanika?
Planowanie akcji/ruchu (ang. action/movement programming) to jedna z najchętniej wykorzystywanych mechanik w grach planszowych, skupiająca się na planowaniu swoich akcji z wyprzedzeniem, a następnie ich zagrywaniu podczas swoich kolejnych tur. Aby móc wykorzystać ją efektywnie, gracze muszą odpowiednio rozdysponować swoje zasoby, zaplanować ile tur zabierze im dana sekwencja, a do tego jeszcze uwzględniać zmienne w postaci przeszkadzających ruchów innych graczy. Nie raz może być to prawdziwym wyzwaniem, gdy planujemy jeszcze kilkanaście ruchów w drodze do zwycięstwa, a tu rozgrywka zdąży się już rozwiązać!
Z planowaniem akcji/ruchu możecie zmierzyć się w grze „Imothep. Budowniczy Egiptu”. Wcielając się w architektów starożytnego państwa będziecie musieli odpowiednio zarządzać swoimi zasobami, by zbudować piramidę, obelisk, komorę grobową, świątynię czy też rynek. Każdy z graczy w swojej turze może wykonać tylko jedną z czterech akcji i w ciągu sześciu rund zdobyć jak największą liczbę punktów zwycięstwa. Podejmiecie to wyzwanie?
Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 40 min
Grę wypożyczycie w naszej filii. Kaucja 100 zł. Zapraszamy!
Downtime (z ang. czas przestoju) to czas oczekiwania gracza na własną turę. Projektanci gier planszowych często wymyślają dodatkowe mechaniki, które wypełniłyby czas graczy podczas tury innych osób. Najlepiej z problemem czasu oczekiwania radzą sobie gry, które równocześnie angażują wszystkich graczy – szczególnie gry imprezowe.
W naszej filii znajdziecie sporo gier, przy których nie będziecie narzekać na długi downtime, jeśli jednak liczycie na naprawdę emocjonującą i elektryzującą wszystkich graczy rozgrywkę, to spośród gier imprezowych polecamy wam „Grę pomyłek”. Gwarantujemy, że przy tej grze nie obędzie się bez salw śmiechu, kiedy to najbardziej absurdalne odpowiedzi aż same będą cisnąć się wam na usta!
Liczba graczy: 3-10 osób
Wiek: od 10 lat
Czas gry: >20 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Lubicie grać w dobrze znane wam planszówki czy raczej sięgać po nowe dla was tytuły? Dobry kompromis pomiędzy może zapewnić w grze planszowej plansza modularna! A co to takiego?
Plansza modularna to typ rozwiązania stosowany w grach planszowych, w których plansza może ulegać modyfikacjom dzięki wymiennym elementom. Pozwala to na zróżnicowanie kolejnych rozgrywek i zapewnienie większej zmienności w kolejnych partiach gry.
Wiele spośród gier w naszej szafie wykorzystuje podobne rozwiązanie, my natomiast waszej uwadze polecamy Brzdęk! W! Kosmosie! Raban w próżni. Spróbujcie stawić czoła tyranii złego Lorda Eradikatusa i wcielić się w rolę międzygwiezdnego złodziejaszka, który ma za zadanie uszczuplić nieco kiesę uzurpatora. Uwaga! Jedne fałszywy krok i… Brzdęk!
Liczba graczy: 2-4
Wiek: 12+
Czas gry: 45-90 min
Grę wypożyczycie w naszej filii. Kaucja 100 zł. Zapraszamy!
Dwa w lewo, dwa w prawo, do przodu, na skos… Kto grał kiedyś w warcaby lub szachy, ten zdążył już poznać w praktyce grę wykorzystującą mechanikę ruchu po siatce! A co to takiego?
Ruch po siatce (z ang. grid movement) to typ rozgrywki, w której pionki mogą poruszać się w określony przez zasady sposób po siatce na planszy – zazwyczaj po kwadratowych, a niekiedy po heksagonalnych polach.
Kto chciałby poćwiczyć umiejętność strategii i sięgnąć inny tytuł niż wspomniane wcześniej klasyki, powinien zerknąć na grę z naszej szafy – „Abalone”. Na sześciennej planszy dwóch graczy zmierzy się ze sobą, a celem będzie pozbycie się sześciu pionów przeciwnika. Brzmi prosto? Przekonajcie się sami!
Liczba graczy: 2
Wiek: 7+
Czas gry: 20 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Gry planszowe pozwalają ćwiczyć wiele umiejętności i cnót… Cierpliwość, gdy ktoś długo się zastanawia, stalowe nerwy, gdy inny gracz zgarnia coś, na co mieliśmy chrapkę, opanowanie, gdy trzeba zachować pokerową twarz… To tylko wierzchołek góry lodowej. Młodszym graczom (i nie tylko) z pewnością przyda się poćwiczyć nieco zdolność logicznego myślenia, a w tym mogą pomóc 𝑔𝓇𝓎 𝓁𝑜𝑔𝒾𝒸𝓏𝓃𝑒. A co to takiego?
𝓖𝓻𝔂 𝓵𝓸𝓰𝓲𝓬𝔃𝓷𝓮 to rodzaj gier, w których graczom przyjdzie rozwiązać jakiś problem lub łamigłówkę – zaplanować swoje kolejne posunięcia albo zastanowić się nad możliwymi konsekwencjami danego ruchu, dopasować elementy – możliwości jest wiele! Kto lubi główkować, z pewnością polubi ten typ rozgrywki.
W naszej szafie z grami planszowymi znajdziecie wiele tytułów, które wpisują się w tę kategorię, my natomiast młodszym graczom szczególnie polecamy grę „Królik w ogrodzie”! W tej logiczno-losowej grze nie tylko rozruszacie swoje szare komórki, lecz także przetestujecie swoje szczęście! Kto pierwszy zbierze wystarczająca ilość warzyw – królik czy ogrodnik? Zwycięzca może być tylko jeden!
Liczba graczy: 2
Wiek: 6+
Czas gry: ok. 20 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Mała i kompaktowa gra, która zmieści się do każdego wakacyjnego plecaka? W naszej szafie z planszówkami znajdziecie też i takie! Taki tytuł nie musi ograniczać się wyłącznie do kart czy kości, a może wykorzystywać wiele ciekawych mechanik – np. mechanikę podnieś i dostarcz. A co to to takiego?
Podnieś i dostarcz (z ang. pick up and deliver) to rodzaj rozgrywki, w której rolą gracza będzie pozyskiwanie określonych elementów i przemieszczanie ich w określone miejscu, w celu uzyskania jakiś korzyści – np. punktów zwycięstwa. Kto za dziecka grał w „Grzybobranie”, temu ta mechanika jest nieobca!
My natomiast proponujemy wam inny tytuł, który korzysta z tej mechaniki, a mianowicie „Kotobirynt”! Pomóżcie mruczkom odnaleźć drogę do kochającego domu, prowadząc je przez miejski labirynt. Ta niewielka gra pozwoli wam rozruszać szare komórki, a przy tym dobrze się bawić!
Liczba graczy: 1-4
Wiek: 6+
Czas gry: ok 15 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Czy lubicie wciągające gry planszowe i długie rozgrywki? Liczne elementy, wiele mechanik do wykorzystania i różne drogi do zwycięstwa – oj tak, planszówki to niekiedy znacznie więcej niż kostka i pionki! Fani bardziej rozbudowanych tytułów powinni spróbować swoich sił sięgając po 𝑔𝓇𝓎 𝒸𝓎𝓌𝒾𝓁𝒾𝓏𝒶𝒸𝓎𝒿𝓃𝑒. A co to takiego?
𝓖𝓻𝔂 𝓬𝔂𝔀𝓲𝓵𝓲𝔃𝓪𝓬𝔂𝓳𝓷𝓮 to typ gier planszowych osnutych wokół budowania przez graczy cywilizacji na planszy. Kolejne tury i ruchy pozwalają graczom na rozwój swojej cywilizacji, często zmuszając do wyborów pomiędzy obszarami, w które gracz chce swoje zasoby inwestować – takimi jak np. przemysł, nauka, handel, uzbrojenie czy kultura.
Dla wszystkich chcących sprawdzić, czy podołają stworzeniu cywilizacji, która zapisze się na katach historii, polecamy grę 𝓣𝓪𝓹𝓮𝓼𝓽𝓻𝔂. Rozważne decyzje, strategiczne działania – dziel i rządź! Ta gra ma także wariant solowy, będzie więc idealna również wtedy, gdy wokół brak towarzyszy do rozegrania partii.
Liczba graczy: 1-5
Wiek: 12+
Czas gry: 90-120 min
Grę wypożyczycie w naszej filii. Kaucja 100 zł. Zapraszamy!
Grając w gry planszowe można wykazać się wieloma zaletami i umiejętnościami. Rozwaga, strategiczne myślenie, trzymanie nerwów na wodzy… a może po prostu wiedza? Do zabłyśnięcia znajomością informacji z dziedzin wszelakich będzie okazja grając w 𝓆𝓊𝒾𝓏𝓎!
𝓠𝓾𝓲𝔃 to rodzaj zabawy, który pozwoli wam przetestować swoją wiedzę, a każdy zdobyty punkt za poprawną odpowiedź przybliży was bliżej zwycięstwa. Z pewnością braliście udział w takiej rozgrywce nie raz, ale czy mieliście okazję sprawdzić swoje obeznanie w dość nietypowych dziedzinach?
Dla odważnych i fanów serii mamy coś takiego – quiz wiedzy o Jamesie Bondzie! Jeśli uwielbiasz filmy o agencie 007, to sprawdź się sięgając po James Bond Trivial Pursuit! Czekają na ciebie pytania z kategorii: obsada, filmy, pojazdy, gadżety, lokalizacje i za kulisami. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo!
Liczba graczy: 2+
Wiek: 12+
Czas gry: ok 60 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
Niektóre rozgrywki planszowe mogą ciągnąć się godzinami… No chyba, że do gry dołączona jest klepsydra, która odmierza graczom czas! Ograniczenie czasu trwania tury gracza sprawia, że rozgrywka staje się bardziej dynamiczna, a pozostali gracze nie zdążą się znudzić. Co powiecie na szybkie tury i krótkie rundy?
Jedna 𝓻𝓾𝓷𝓭𝓪 to określenie na wykonanie ruchów kolejno przez wszystkich graczy. Na rundy mogą składać się 𝓽𝓾𝓻𝔂, czyli czas, w którym dany gracz wykonuje swój ruch. Liczba tur w rundzie jest więc zazwyczaj określona przez to, ilu graczy bierze udział w rozgrywce, natomiast liczba rund przez zasady i warunki zwycięstwa w grze.
Dla najmłodszych, którzy gotowi są na mały wyścig z czasem, proponujemy grę Transport z serii BrainBox. Będzie to okazja, by poćwiczyć swą pamięć i koncentrację oraz wykazać się spostrzegawczością. To co, gotowi na rozgrywkę? Czas start!
Liczba graczy: 2-8
Wiek: 4+
Czas gry: 10 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!
O tym, że gry planszowe pozwalają rozwijać różne umiejętności wspominaliśmy już nie raz, ale czy wiecie, że partia w planszówki niekiedy może również podnieść wasze zdolności manualne? Wszyscy, którzy kiedyś grali w bierki, nie będą tym faktem zaskoczeni, a jednak gier zręcznościowych jest znacznie więcej!
Gry zręcznościowe to gry wykorzystujące element ruchowy, wymagające sprawności i refleksu, a niekiedy i dokładności i skupienia. Wykonanie ruchu najszybciej? A może precyzyjne wyciągnięcie elementu? Możliwości jest tutaj wiele.
W naszej szafie z grami planszowymi znajdziecie kilka tytułów, w których zręczność się przyda, my natomiast polecamy wam dzisiaj grę Dr Mikrob. Precyzja w naukowym laboratorium to rzecz niezbędna, a i złapanie pęsetą właściwego mikroba to sztuka! Spróbujcie sami!
Liczba graczy: 2-4
Wiek: 8+
Czas gry: 15 min
Grę wypożyczycie w naszej filii, bez kaucji. Zapraszamy!