czwartek, sierpnia 22, 2024

Cykl warszatów literacko-plastycznych CzytaMY miasto - relacja

W lipcu w naszej filii odbył się cykl rodzinnych warsztatów literacko-plastycznych CzytaMY miasto. Trzy spotkania o tematach: "Miasta, ogrody czy miasta-ogrody?", "Wspólne nie znaczy niczyje: nasza przestrzeń w mieście", "W zaczarowanym ogrodzie pełnym marzeń" zaowocowały ciekawymi refleksjami po lekturach wybranych książek oraz różnorodnymi, kreatywnymi pracami plastycznymi wykonanymi przez uczestników zajęć. Zobaczcie sami! 


Podczas pierwszego spotkania zastanawialiśmy się nad tym, czy miasto to dobre miejsca do życia dla każdego, a szczególnie dla bohatera książki „Niedźwiedź w wielkim mieście” Katji Gehrmann. Poznaliśmy również koncepcję miasta-ogrodu i przyjrzeliśmy się bliżej Podkowie Leśnej – polskiej miejscowości łączącej wygody miasta i uroki zielonej oazy. Wszystko to stanowiło inspirację do stworzenia własnego miasta – na papierze, wykorzystując technikę kolażu. Oj, z pewnością z chęcią zamieszkalibyśmy w miastach wymyślonych przez uczestników warsztatów! 



















Na drugim spotkaniu, pod szyldem "Wspólne nie znaczy niczyje: nasza przestrzeń w mieście", rozmawialiśmy o tym jakie są plusy i minusy życia w mieście. Przy okazji wspólnej lektury książki „Nowy w mieście” Marty Altes dyskutowaliśmy też o tym, czy możemy naszą wspólną miejską przestrzeń uczynić lepszą, bardziej przyjazną nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. Tym większym i tym całkiem małym. Następnie dowiedzieliśmy się jak zrobić to w praktyce – budując własne domki dla owadów wykonane z materiałów recyklingowych. Zobaczcie na zdjęciach jak nam poszło! 

















Z dumą informujemy również, że nasza praca przyniosła świetne rezultaty – domki wykonane przez jedną z naszych małych czytelniczek zawisły już w ogrodzie i zostały zamieszkane przez małych lokatorów. Za nadesłane zdjęcia serdecznie dziękujemy!





Ostatnie spotkanie o temacie "W zaczarowanym ogrodzie pełnym marzeń" było okazją do  zastanowienia się jak taki ogród powinien wyglądać. Poznaliśmy rośliny, które powinny się w nim znaleźć, by pachniał zarówno w dzień jak i w nocy. Z pomocą techniki origami płaskiego wykonaliśmy kwiaty do ogrodu bujanego, który wspólnie projektowaliśmy na zajęciach.












To był wspaniały wakacyjny czas, który wykorzystaliśmy twórczo i rozwojowo. Za udział w warsztatach serdecznie dziękujemy! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Biblioteka w 10-tkę , Blogger