środa, maja 06, 2020

Rad kilka dla górskich pasjonatów






Maj to czas kiedy wiele osób rozpoczyna sezon górskich wędrówek, jest też grono takich, którzy chcieliby dopiero rozpocząć górskie przygody lecz nie do końca wiedzą jak się do tego zabrać i jaki szlak obrać na sam początek. Wychodzimy wam na przeciw prezentując kilka przewodników, które być może zainspirują was do zaplanowania górskiej wyprawy lub pozwolą odkryć miejsca dotąd wam nieznane. Podajemy również krótką instrukcję bezpieczeństwa na szlaku.

1. Zaplanuj wyjście w góry. Poświęć trochę czasu i poczytaj o wybranym przez siebie szlaku. Liczy się poziom trudności, czas przejścia, przewyższenia, które będziesz musiał pokonać,
a także możliwe trasy powrotne.

2. Zaopatrz się w mapę, przewodnik, lub inny opis trasy. Możesz znaleźć też wiele aplikacji na telefon, które zawierają mapy i ułatwiają orientację w terenie.

3. Planując trasę pamiętaj, by robić to biorąc pod uwagę swoje możliwości fizyczne, a także pogodę. Trasa powinna być dostosowana do najsłabszego uczestnika wyprawy.

4. Miej ze sobą telefon z naładowaną baterią (jeśli posiadasz, zabierz także powerbank). Numery alarmowe do GOPR i TOPR to 601 100 300 lub 985. Warto zapoznać się także
z aplikacją "Ratunek", która w trakcie zgłaszania wypadku, podaje Twoją dokładną lokalizację.

5. Przygotuj odpowiedni sprzęt. Dobre buty to podstawa przyjemnego marszu. Pamiętaj
o zabraniu ze sobą okrycia przeciwdeszczowego na wypadek deszczu lub ochłodzenia,
a także nakryci głowy, by uniknąć udaru. Zabierz ze sobą odpowiednią ilość płynów (woda, napoje izotoniczne, herbata). Sprawdź także na mapie, czy na wybranym przez Ciebie szlaku są miejsca, w których będziesz mógł uzupełnić wodę. Zapakuj coś do jedzenia. Kanapki świetnie nadadzą się na posiłek w trakcie przerwy a czekolada czy owoce dodadzą Ci energii do dalszego marszu.

6. W książce adresowej swojego telefonu, do nazwiska i imienia najbliższej Ci osoby dodaj ICE (In Case of Emergency - w nagłym wypadku). Właśnie z tą osobą ratownicy skontaktują się w pierwszej kolejności z prosbą o udzielenie dodatkowych informacji, takich jak: grupa krwi, przyjmowane leki czy przebyte choroby. Jeśli nie masz telefonu zapisz dane tej osoby na Karcie ICE.

7. Bądź świadomy gdzie się znajdujesz i co jakiś czas spróbuj odnaleźć swoje położenie na mapie. W razie wypadku, to właśnie te informacje ułatwią ratownikom szybką pomoc.

8. Idąc w góry poinformuj swoich najbliższych o planowanej trasie. Możecie także ustalić godzinę alarmową, czyli czas po którym poinformują oni służby ratunkowe o możliwym problemie.

9. Pamiętaj o przygotowaniu i zabraniu ze sobą apteczki! Powinny znajdować się w niej środki opatrunkowe, plastry, chusta trójkątna, bandaże, rękawiczki ochronne, folia NRC
i środki przeciwbólowe. Zabierz ze sobą także leki indywidualne, jeśli takie przyjmujesz.

10. Przed wyjściem sprawdź prognozę pogody, a także komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego. Jeśli zapowiadają burzę, najlepiej zrezygnuj z wycieczki.

11. Trasę najlepiej zacząć z samego rana, by mieć odpowiednią rezerwę czasową na powrót.

12. Razem wychodzimy - razem wchodzimy. Nie rozdzielamy się w trakcie wycieczki.

13. Dla bezpieczeństwa, gdy wychodzisz ze schroniska, zostaw w książce wyjść notatkę
o planowanej trasie.

14. Pomyśl czy nie warto się ubezpieczyć i pamiętaj, że nawet jeśli w Polsce usługa ratownictwa jest darmowa, to w innych krajach jest odpłatna. Jeśli planujesz przechodzenie przez granicę lub trasę wzdłuż niej jest to szczególnie istotna sprawa.

15. Powstrzymaj się od picia alkoholu w górach. Powoduje on problemy z równowagą
i refleksem, wychładza organizm i ułatwia odwodnienie.

16. Pamiętaj, że przyroda jest skarbem każdego z nas. Jeśli miałeś siłę, by całą drogę nieść pełne butelki i inne opakowania, to puste nie sprawią Ci już żadnego problemu w drodze powrotnej. W trakcie obecnie panującej suszy jest to szczególnie ważne, ponieważ pozostawiona na szlaku szklana butelka może wywołać pożar.

Do zobaczenia na szlaku!


/post powstał we współpracy z Filią nr 13/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Biblioteka w 10-tkę , Blogger