sobota, maja 14, 2011

VIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8 - 15 MAJA 2011

BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM - WCHODZĘ.

Tydzień Bibliotek” jest ogólnopolskim programem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich realizowanym od roku 2004. Rozpoczyna się z Dniem Bibliotekarza i Bibliotek - 8 maja. Jego celem jest m.in. popularyzacja wiedzy o roli bibliotek i ośrodków informacji, podnoszenie prestiżu bibliotek
i zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej oraz promocja czytelnictwa.
Hasło promujące Tydzień Bibliotek w br. zwraca uwagę społeczeństwa na zmianę oblicza współczesnych bibliotek, zachęca do tego aby ludzie przychodzili nie tylko po książki, ale i w celu wymiany informacji, myśli czy opinii.
Jak co roku nasza Filia włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek proponując czytelnikom różnorodne atrakcje.
Dla najmłodszych przygotowano zajęcia literackie, głośne czytanie połączone
z zabawami i konkursami. Ta forma zajęć miała na celu uświadomienie maluchom, że czytanie  może sprawiać  radość, a także być świetną formą zabawy.

Zaproszono uczniów pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 27 na wycieczki biblioteczne. Celem wycieczek było zapoznanie dzieci w sposób interesujący
i przystępny z funkcjonowaniem biblioteki. Zajęcia miały na celu promocję literatury młodzieżowej oraz poinformowanie o nowych akcjach skierowanych do wyżej wymienionej grupy. 

Wśród dzieci ze szkół
podstawowych przeprowadzono lekcje biblioteczne, podczas których  zapoznano ich   z funkcjonowaniem i działalnością  biblioteki  oraz katalogiem elektronicznym . Dzieci  aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zadawały wiele  pytań oraz wykonywały ćwiczenia praktyczne, utrwalające zdobytą na zajęciach  wiedzę.


Z myślą o dorosłych zorganizowano popołudniowe warsztaty komputerowe. Warsztaty polegały na bezstresowym wprowadzeniu uczestników w arkana podstawowej obsługi komputera.

Przygotowano akcję uwalniania książek (BookCrossing) polegającą na celowym pozostawieniu książki na tzw. "półkach" lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, stolik w naszej bibliotece itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać  i przekazać dalej.
Idea narodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła cały świat.
O co chodziło w całej akcji
uwalniania książek?
Przyświecały nam następujące cele: podniesienie poziomu czytelnictwa wśród naszych czytelników, przekonanie ich,  że dzielenie się jest lepsze od posiadania, znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my
i wreszcie – dobra  zabawa.



1 komentarz:

Copyright © Biblioteka w 10-tkę , Blogger